  • Line 24 (Long Post) / S15B51LN
  • Line 20 (Long Post) / S127B50LN
  • Line 20 (Short Post) / SN127B50
Finish: Nickel Matte
Socket: Ring Socket
Sizes: We recommend that between 1mm-3mm of the snap post come through the material.
  • Line 24 Long Post (S15B51LN)
    • Cap Diameter: 15mm (0.59")
    • Cap Post Length: 7.9mm (0.31")
    • Base Post Length: 7.7mm (0.30")
    • Cap Diameter: 12.7mm (0.50")
    • Cap Post Length: 6.2mm (0.24")
    • Base Post Length: 5.9mm (0.23")
    • Cap Diameter: 12.7mm (0.50")
    • Cap Post Length: 4.2mm (0.16")
    • Base Post Length: 4.5mm (0.18")
Snap Setters:
Material: Solid Brass-LL
  • LL = Low Lead Brass under 90ppm